Як вибрати ходунки
У періоди реабілітації після важких травм і операцій пацієнту нерідко вкрай важко переміщатися самостійно, без сторонньої допомоги. Надійну опору під час ходьби забезпечать правильно підібрані ходунки. Це медичні пристосування, на які спираються руками, під час ходіння Ходунки можуть бути крокувальними, некрокувальними, з колесами, а також одно- або дворівневими. Такі відмінності між моделями передбачають різні призначення виробів.
Ходунки, що крокують і не крокують
Найпростішим і найпопулярнішим варіантом ходунків є некрокувальні або стаціонарні. На них користувач спирається і переставляє з кожним кроком. Їх найчастіше рекомендують для тих, хто відновлюється після травми спини або ніг. Це чудова альтернатива звичайній тростині, адже ходунки здатні витримувати більшу вагу і є при цьому більш стійкими.
Ходунки, що крокують, схожі за будовою з класичними, проте для переміщення не потрібно переставляти конструкцію. Завдяки шарнірам, ходунки самі переставляються, синхронно з кроком користувача. Така модель дуже підійде для людей зі слабкими руками, адже для того, щоб підняти конструкцію, потрібні сили. А в ослаблених літніх людей, наприклад, такої можливості немає.
Моделі, що поєднують у собі властивості стаціонарних і крокуючих ходунків, називаються універсальними. Їх можна легко "перемикати" зі стаціонарного режиму в крокуючий і навпаки.
Ходунки з коліщатками ще простіші в плані переміщення. Є такі моделі, що оснащені колесами на передніх ніжках, а є на чотирьох колесах - ролатори. Пристосування з передніми колесами забезпечують стійкість і комфортне переміщення. Ролатори нерідко доповнені сидіннями і гальмівними механізмами для коліс. Такі вироби ідеальні для тривалих прогулянок, а також для осіб з ослабленими м'язами плечового пояса.
Характеристики ходунків
Для того, щоб підібрати відповідний для конкретного користувача виріб, потрібно розібратися в його основних властивостях і характеристиках. Основою будь-якого ходунка є каркас. Для легкості та стійкості, його виготовляють з алюмінію або алюмопластика. Часто виготовляють дворівневі ходунки: це забезпечує додаткову надійність і допомагає користувачеві встати з ліжка або сісти на нього. До того ж, пацієнту зручно спиратися на них, повністю переносячи центр ваги на раму. Для поліпшеної стійкості та перешкоди ковзанню, на ніжки нанесені гумові наконечники.
Пацієнтам, які потребують особливої підтримки, наприклад, інвалідам або хворим на ДЦП можуть допомогти ходунки з додатковими пахвовими та ліктьовими опорами. Користувач може повністю спиратися на передпліччя, і переміщатися при цьому без зусиль. Такі моделі ідеальні для ослаблених хворих. Конструкції з посиленою рамою розраховані на більших пацієнтів і здатні витримувати вагу до 120-136 кг.
На що звертати увагу під час вибору ходунків
Під час підбору такого медичного пристосування краще, звісно, звернутися за консультацією до реабілітолога. Якщо Ви вже знаєте, який тип ходунків найоптимальніше підійде, то залишається тільки правильно підібрати виріб за параметрами користувача. Для цього беруться до уваги:
- вага
- зріст
- фізичний стан
- вік, тому що існують дитячі та дорослі ходунки
- виробник
- тривалість використання
Якісні ходунки можуть запропонувати бренди європейського рівня якості: OSD, Nova, Dr. Life, Heaco, Норма-Трейд тощо. Перед тим, як придбати пристосування, переконайтеся, що користувачеві дійсно зручно з ним переміщатися, без страху втратити баланс і посковзнутися.