Алкотестери
Алкотестери: принцип роботи, види, призначення
Для виявлення і контролю рівня алкоголю в крові існують алкотестери, прилади, що визначають кількість спирту в проміле. Проміле показує, скільки міліграмів алкоголю міститься в 1 літрі циркулюючої крові людини. Алкотестери - компактні прилади, які аналізують склад повітря, що видихається людиною, яку тестують, і видають результат аналізу на екран, причому сам тест не триває довше кількох секунд. Алкотестерами користуються на дорожньо-транспортних службах, підприємствах, особливо якщо вони пов'язані з точними механізмами, у деяких клубах, а також індивідуально, для самостійного контролю. Існують різні моделі алкотестерів і розрізняються вони за типом датчика, технічними характеристиками і функціоналом.
Принцип визначення алкоголю залежить від типу датчика приладу. Виділяють кілька видів датчиків:
- напівпровідниковий: вловлює молекули алкоголю завдяки пористій кристалічній структурі датчика
- електрохімічний: реагує на молекули через чутливість реагенту-каталізатора на аноді; високоспецифічні, точні та швидкодіючі
- інфрачервоний: званий також фотометричним і вловлює зміни довжини хвилі світла, під впливом алкогольних парів
Кожен тип датчика має як переваги, так і нюанси в застосуванні. Найбільш популярними моделями є алкотестери з напівпровідниковими та електрохімічними датчиками. Фотометричні більше підходять для професійних і лабораторних тестів.
Алкотестери та алкометри: види і способи застосування
Пристрій для визначення алкоголю купують як у професійних, так і в побутових цілях, тому моделі між собою різняться. Основні види пристроїв розподіляються таким чином:
Професійні. Називаються також алкометрами, розраховані на велику кількість тестів на день: від 50 до 150, що необхідно для перевірки великої кількості людей. Мають високу точність, похибка всього в 0,01 проміле, вбудована пам'ять дає змогу зберігати результати, іноді є портативний принтер для роздруківки результату.
Клубні. Підвид професійних моделей, відрізняються тим, що їх спеціально встановлюють у барах, клубах, казино і ресторанах. Досить габаритні, для продування використовуються одноразові мундштуки, деякі доповнені монетоприймачами.
Спеціальні. Більш компактні прилади, розраховані на 30-50 тестів на день, застосовуються працівниками дорожніх інспекцій для перевірки водіїв.
Індивідуальні. Найкомпактніші прилади, призначені для особистого користування з метою самоконтролю, проводять до 5 тестів за день.
Усі ці підвиди також між собою розрізняються за способом потрапляння повітря на датчик. Так є прилади:
- безмундштукові: у них повітря, що видихається, проходить через спеціальний отвір, після чого воно одразу потрапляє безпосередньо на датчик, вважаються більш точними
- мундштукові: класичні моделі, в яких забір повітря відбувається через трубочку
Як вибрати алкотестер
Мета застосування у всіх алкотестерів одна, а ось сфера і частота застосування різна, тому, щоб вибрати найбільш підходящу модель, визначити для себе спочатку наступне:
- прилад потрібен в індивідуальних або професійних цілях
- як часто ним будуть користуватися
- прийнятна ціна
- необхідні характеристики
Зверніть увагу, що будь-який алкотестер вимагає калібрування після кожних 200 вимірювань або ж раз на півроку-рік, частота сервісного обслуговування залежить від моделі. Наприклад, персональні калібруються частіше, двічі-тричі на місяць, спеціальні раз на 3-6 місяців, професійні проходять процедуру щорічно. Важливими факторами вибору апарата є також:
- Сертифікація
- Відгуки про прилад
- Похибка у вимірах
- Додаткові опції
Чим функціональніший, точніший і професійніший алкотестер, тим він, відповідно, дорожчий. Однак для особистого використання не обов'язково купувати дорогий пристрій. Компактні, персональні моделі досить прості у використанні і не б'ють по кишені.