Озонатор для дому. Питання і відповіді

У міських умовах, де повітря не вирізняється первозданною чистотою, питання його очищення від пилу, хімічних домішок і патогенних мікроорганізмів залишається актуальним. Глобально розв'язати таке завдання важко, а ось домогтися чистої та здорової атмосфери вдома цілком можливо, і насамперед завдяки побутовим озонаторам. Це малогабаритні пристрої, що виробляють озон у допустимих концентраціях, необхідних і достатніх для того, щоб знезаразити повітря у квартирі. Що ж же це за прилади, як вони працюють, яким чином вони допомагають нам захиститися від алергенів і мікробів, ми розглянемо по порядку.

Вивчаємо озонування. Користь чи шкода?

Изучаем озонирование. Польза или вред?. Цим способом навіть замінили звичну нам хлорку, тому що озон має потужні окислювальні та дезінфікуючі властивості, що робить його ефективним засобом проти вірусів, грибків, бактерій. По суті, озон руйнує клітинні структури мікроорганізму, через що бактерії повністю позбавляються своїх життєвих функцій. Крім того, у збільшених концентраціях він токсичний для більших живих об'єктів, як комахи або гризуни. Тому озонування проводять не тільки вдома, а й на промислових підприємствах:

  • для дезінсекції харчових продуктів, зернових культур
  • детоксикації та санації води
  • обробка службових приміщень, таких як харчовий цех
  • дезинфекції продовольчих товарів, робочих приміщень, інструментів
  • обробки приміщень, де утримуються сільськогосподарські тварини та птиці
  • очищення вод в акваріумах
  • стерилізації розплідників

Звичайно, ця ж окислювальна властивість може бути небезпечною для людини, у позамежній кількості. За нормативами, гранична допустима концентрація озону для приміщень, у яких перебувають люди, не може бути вищою за 0,1 мкг/куб. м. Перевищена концентрація серйозно позначається на здоров'ї людини, тому що насамперед уражається слизова дихальних шляхів. Через такий вплив виникає задишка, кашель, запаморочення, нудота, печіння в легенях, тобто всі ознаки отруєння озоном.

У разі домашнього озонування це може статися тільки за тієї умови, якщо придбано неякісний побутовий озонатор, або були порушені правила безпечної роботи з ним: пристрій занадто довго працював, приміщення після дезінфекції не провітрювалося, або були проігноровані застереження. Тож шкідливість озону, як і будь-якої іншої хімічної сполуки, визначається дозою та умінням поводитися з ним.


Як озон впливає на віруси?

Про незаперечні властивості озону проти мікроорганізмів можна говорити довго. Те, що він знищує бактерії, не залишає шансів пліснявим грибкам, уже не викликає сумнівів. Однак існують більш стійкі до дезінфекторів мікроорганізми - віруси. І часом, з ними не так просто впоратися, з огляду на їхню особливу молекулярну структуру і високу стійкість до агресивних умов. Однак, навіть тут озон справляється так, як не впорався б будь-який інший дезінфікуючий розчин. Все тому, що цей газ - найпотужніший окислювач, який взаємодіє з клітинними структурами будь-якого живого організму, чи то вірус, чи то людина.

Експериментально було встановлено, що вірус поліомієліту повністю гине під час двохвилинної обробки озоном, у концентрації 0,45 мг/куб. м, тоді як під час обробки хлоркою, концентрацією 1 мг/куб. м, вірус гине тільки за три години. Тобто, озон у рази продуктивніший за хлорвмісні дезінфектори, тому що за необхідних доз здатний знищити 99,9% вірусів і бактерій..

Звісно, разом із цим присутня проблема токсичності, однак навіть вона вирішується значно простіше та швидше: озон швидко випаровується, не залишаючи після себе небезпечних хімічних сполук. У разі перевищення концентрації достатньо ретельно провітрити приміщення, протягом півгодини - двох годин. Зате повна мікробіологічна безпека при цьому забезпечена.

Зрештою, не обов'язково змушувати генерувати озон до рівня, що перевищує ГДК, адже навіть за зменшених концентрацій цей окиснювач чинить пригнічувальну дію на активність мікроорганізмів, затримуючи їхній ріст і розмноження.

Чи необхідно купувати озонатор, якщо вдома є кондиціонер?

Багато власників кондиціонерів задаються питанням про доцільність придбання озонатора, оскільки відомо, що кондиціонер підсушує повітря, що загрожує виникненням "синдрому закритих приміщень". Це хронічний стан, що супроводжується утрудненням функцій дихальної системи через брак кисню. У такому стані відзначається підвищена стомлюваність, часті головні болі, запаморочення, перепади артеріального тиску.

Додаткову небезпеку становлять старі, забруднені фільтри для кондиціонерів. З часом у них набивається дуже багато пилу, серед якого вистачає різних хвороботворних бактерій, механічних подразників слизових, хімічних алергенів. І це все потім потрапляє в наші кімнати, а потім у дихальні шляхи!

Ось чому озонатор повітря так важливий для приміщень, оснащених кондиціонером, адже саме завдяки йому:

  • знищуються бактерії
  • нейтралізуються токсини
  • усувається пил
  • зникають неприємні запахи, навіть застійного характеру
  • суттєво знижується ймовірність інфекційних захворювань

Який критичний обсяг озону для бактерій і грибків у житловому приміщенні?

Очевидні переваги озонування передбачають також зворотний бік: за роботою приладу потрібно дуже уважно стежити, щоб не виникало небезпечних ситуацій. Якщо ефективність і безпека озону залежить від концентрації цього газу, то необхідно просто підібрати оптимальний час і продуктивність пристрою, щоб дезінфекція була результативною, без побічної шкоди для здоров'я мешканців квартири.

Найефективніша за бактерицидністю концентрація озону - 0,4-0,5 мг/куб. м. У частковому співвідношенні, для знищення одноклітинних організмів, вірусів і бактерій необхідно 50 частинок озону до 1000000000 частинок повітря. Такого ефекту може домогтися побутовий озонатор, якщо його увімкнути в приміщенні на півгодини і довше. Звісно, після такої обробки повітря потрібно обов'язково провітрити, тому що бактерицидна концентрація також небезпечна для людського організму.

Зате мінімальні концентрації, що не перевищують рівень ГДК, здатні благотворно впливати на організм людини. Проведений 1976 року експеримент засвідчив, що якщо озон присутній у повітрі, у співвідношенні 15 частинок до 1000000000, тобто 15 на 1 мільярд, спостерігаються позитивні зміни з організмом людини:

  • кров насичується киснем
  • підвищується імунітет
  • усувається втома, нервозність, дратівливість
  • підвищується працездатність
  • нормалізується сон
  • зникають симптоми депресії
  • пригнічується активність токсинів у крові

Звідси висновок, що озонатор повітря — корисне придбання, особливо у міських умовах. Потужна бактерицидна дія захистить сім'ю від патогенів та алергенів, однак використовувати така властивість потрібна з обережністю. Малі концентрації озону мають позитивний вплив на здоров'я, покращуючи умови для дихальної системи..


Чому озонування питної води краще, ніж хлорування?

На окрему увагу заслуговує обробка води озоном. Всім відомо, що водопровідна або навіть бюветна вода містить безліч домішок: одноклітинні водорості, хімічні сполуки, важкі метали, феноли - це лише мала частина того, що там. Звідси й малоприємний смак води, яка має проходити ще й додаткову обробку, щоб не завдати шкоди здоров'ю.

Раніше воду дезінфікували знову ж таки хлорсодержащими реагентами. Метод був ефективний, проте ніс при цьому побічні ефекти, що відбиваються на смакових якостях та хімічному складі води. Наразі більшість європейських систем подачі води забезпечено озонуючими станціями, а в побутових кранах встановлені додаткові фільтри, що обробляють воду озоном.

Переваги такої обробки очевидні:

  • озон не створює побічних хімічних сполук
  • швидко розчиняється
  • вода збагачується киснем
  • знищує бактерії, суперечки, водорості в десятки разів швидше
  • нейтралізує токсичні речовини
  • покращує смакові якості води
  • робить її прозоріше та чистіше
  • озонована вода корисна для здоров'я
  • на відміну від хлорки, озон не створює канцерогенів

Уже з цих причин більшість європейських країн відмовилися від хлорування води і перейшли на озон. Навіть басейни тепер обробляються виключно цим реагентом.

Чи потрібна фільтрація води після озонування?

Іноді, в процесі очищення води, може утворитися осад. Це пояснюється тим, що озон вступав у реакцію з хімічними сполуками, нейтралізуючи їх, через що цей осад утворився. Таку воду бажано відфільтрувати або дати їй відстоятися.

Якщо ж у результаті озонування опадів не виявлено, то фільтрувати її додатково не є обов'язковим. Для додаткового очищення води від опадів підійдуть будь-які фільтри. Ба більше, якщо перед фільтрацією воду ще раз проозонувати, це може збільшити термін служби самих фільтрів. Озон видаляє домішки, вбиває бактерії, при цьому зберігаючи мінеральний склад води.

У чому користь вживання насиченої киснем води?

Крім того, що озон не псує корисних властивостей води, він ще їх і доповнює. Сам по собі цей газ вкрай нестійкий, тому протягом 20-40 хвилин швидко розчиняється, насичуючи воду киснем, що робить рідину ще кориснішою..

Ні для кого не секрет, що кисень важливий, адже зрештою, ми ним дихаємо, він транспортується нашими кров'яними клітинами по організму. Нестача цього елемента призводить до ознак кисневого голодування або гіпоксії:

  • порушення кровообігу
  • знижена працездатність
  • підвищена стомлюваність
  • задишка
  • аритмія
  • серцевий і головний біль
  • сонливість
  • холодний піт
  • блідість або синюшність шкіри

Умов для кисневого голодування вистачає: задушливі офіси, забруднене повітря, шкідливі звички. Тому озонатор води компенсує нестачу того самого кисню через насичення ним води. Медики також рекомендують озоновану воду для косметичних і водних процедур, тому що було відзначено оздоровчу особливість: покращується живлення тканин, знищуються патогенні стафілококи і стрептококи, поліпшується колір обличчя. Крім того, озонована вода чудово допомагає в боротьбі з лупою і лущенням шкіри.

Який посуд найкраще підходить для озонування води?

Озонована вода ідеально підходить для дезінфекції продуктів, особливо м'яса, риби, яєць, овочів і фруктів. Для цього їжу опускають у тару, а потім вмикають озонатор води на певний час. Вважається, що для дезінфекції 1 склянки води необхідна 1 хвилина.

Для такої обробки краще взяти скляний або пластиковий посуд, але в жодному разі не металевий, оскільки озон окислює метал.. Особенно необходимо стерилизовать озонатором посуду для детского питания или тару для консервации.

З якою метою необхідно проводити озонування продуктів харчування?

З якою метою необхідно проводити озонування продуктів харчування? Продукти, що пройшли обробку озонованою водою, зберігають свої корисні та смакові якості довше. Це пояснюється знову ж таки, високою бактерицидною активністю озону. Річ у тім, що на продуктах часто присутні різного роду біологічні об'єкти: прокаріоти, яйця глистів, цисти і спори мікроорганізмів, дрібні комахи, залишки продуктів їхньої життєдіяльності. Особливу загрозу становлять м'ясо і риба, оскільки вони швидше піддаються гнильним процесам розкладання. Водночас фрукти й овочі можуть містити на собі сліди хімічної обробки: пестициди, фітогормони, гербіциди.

У цій ситуації озонатор знову стає оптимальним рішенням поліпшення якості продуктів. Для обробки м'яса, овочів і фруктів рекомендується помістити їх у тару з водою, опустити туди повітропровідну трубку приладу, увімкнути озонатор на 15-20 хвилин. Після цього злийте рідину, що залишилася, з пінкою, промийте продукти і можна сміливо їх готувати або відразу вживати в їжу.

Крім того, що їжа буде знезаражена, вона буде додатково насичена киснем, що підвищує її природні якості. Тому рекомендують обробляти озоном навіть мінеральні води або алкогольні напої.


Яку користь надає озон на захворювання серцево-судинної системи?

Оздоровча властивість озону вже знайшла своє клінічне застосування, завдяки доказовій медицині. У Європі навіть створено Міжнародну Озонову Асоціацію, що займається питаннями застосування цього газу в медицині. Клінічна практика засвідчила, що, крім дезінфекційного ефекту, озон здатний позитивно впливати на організм:

  • стабілізація стану серця та судин
  • збагачення крові киснем та покращення її характеристик
  • нейтралізація запальних процесів
  • регулювання метаболічних реакцій
  • активізація імунних сил
  • зменшення ризику тромбоутворення
  • зниження рівня холестерину
  • розширення судин

Тобто, озон не просто бореться з загрозою кисневого голодування, а й суттєво зміцнює серцево-судинну систему, запобігаючи ризикам розвитку інфарктів, інсультів, аритмії, гіпертензії, стенокардії.

Спеціально для лікування таких хвороб у клініках може призначатися озонотерапія, що є введенням озонового фізіологічного розчину. Цей медикаментозний метод терапії призначається кардіологами та відрізняється відсутністю хворобливих ефектів, мінімальним спектром протипоказань, загальним оздоровленням організму

Звичайно, не можна сказати, що озон — це панацея, адже він потребує великої обережності та вміння з ним працювати. Однак, це не скасовує величезний спектр корисних якостей приладу для озонування, які однозначно необхідні у побутових умовах. Рішення купити озонатор — це вже крок до здорового життя, без захворювань, інфекцій чи алергічних реакцій. Для того щоб прилад дав максимум корисного ефекту, вибирайте якісну модель, з гарантією та технічним описом. Пам'ятайте, що озон потребує уваги, тому не проводьте озонування в невідповідних місцях, а також не допускайте, щоб у приміщенні хтось знаходився під час процедури.




Рекомендовані товари