Протипролежневий матрац. Показання до застосування
Протипролежневі матраци - це перевірений лікувально-профілактичний засіб проти трофічних виразок і пролежнів. На відміну від звичайних матраців, ці вироби не тільки підлаштовуються під особливості анатомії тіла людини, а й дають змогу шкірі дихати, надають помірний масажний ефект, водночас додатково перешкоджають виникненню сколіозів або кіфозів. Тому це обов'язкова умова для повноцінного догляду за неходячим хворим, який не в змозі рухатися і навіть змінювати своє положення в ліжку. Ось чому матрац від пролежнів обов'язково купують у стаціонарні лікарні, госпіталі, будинки для літніх людей.
У чому ж користь матраца від пролежнів? Він створює всі умови для повноцінного і здорового відпочинку пацієнта:
- нормалізує циркуляцію крові
- сприяє розслабленню м'язів
- не перешкоджає повітрообміну для шкіри
- м'яко масажує м'язи
- покращує якість сну
- захищає від виникнення трофічних виразок, пролежнів
- нормалізує стан опорної та центральної рухової систем
Існує кілька різновидів виробів проти пролежнів, тому призначають їх відповідно до індивідуальних потреб пацієнта. Під час вибору виробу обов'язково враховують вагу хворого, захворювання, умови, в яких він перебуває, тобто вдома чи в лікарні. Деякі матраци слугують суто профілактичним засобом, інші рекомендуються вже в комплексі лікування патології, що утворилася. Давайте розглянемо основні види матраців і розберемося, яка модель підходить для тієї чи іншої ситуації.
Комірчастий і балонний матрац із компресором: засіб для надійної профілактики
Сам по собі, протипролежневий матрац із компресоромм є найбільш технологічним і сучасним варіантом протипролежневих пристосувань:
- вони забезпечують постійний масаж
- компресор працює безшумно
- прості у догляді та експлуатації
- відрізняються прийнятною ціною
- легко лагодяться, ремонтуються
- довговічні
- придатні для всіх категорій пацієнтів
Комірчасті матраци - один з найбільш популярних різновидів. Вони найкраще підходять як профілактичний захід. Тому вони найкраще підійдуть ослабленим старим, інвалідам, пацієнтам, які змушені дотримуватися тривалого постільного режиму, після травми та операції.
Варто враховувати, що такі моделі розраховані на пацієнтів вагою до 100-130 кг, при цьому не підходять для лікування пролежнів, якщо вага пацієнта перевищує допустиму, то комірки почнуть продавлюватися через що потрібний масажний ефект виявлятиметься не повною мірою. Для більш важких пацієнтів, як за вагою, так і за станом, краще підійдуть балонні або т.зв. сегментні матраци. Працюють вони за тим самим принципом, що й комірчасті, проте відрізняються своєю структурою. Балони розташовані в ряд, які наповнюються повітрям по черзі, а лікувально-профілактична властивість там дещо інша. Лікарі-реабілітологи найбільше рекомендують балонні моделі для лікування пролежнів, а також пацієнтам у тяжкому стані, як, наприклад, паралізовані. Проте остаточний вибір відбувається лише з обліку самопочуття користувача. Деяким просто комфортніше на балонних виробах, хоча за свідченнями їм цілком достатньо пористого.
Кому не підходить матрац проти пролежнів?
Існують особливі категорії пацієнтів, яким не підходять матраци з компресором. Це особливо стосується хворих із важкими травмами хребта або зі скелетно-шийними витягуваннями. Річ у тім, що таких хворих навпаки фіксують в одному положенні, не допускаючи зайвих рухів чи нерівностей. А рух комірок або балонів може призвести до додаткових порушень, погіршивши ситуацію.
Тому в таких випадках радять купити протипролежневий матрац статичного типу, без компресора. Це вироби з пінополіуретану, який запам'ятовує і фіксує положення тіла пацієнта, забезпечуючи водночас вентиляцію для шкіри, завдяки своїй пористій структурі, перешкоджаючи здавлюванню тканин. Користувач ніби м'яко занурюється в матрац, який підтримує його.
Рекомендації щодо застосування
Користуватися матрацом від пролежнів може будь-яка людина, з медичною підготовкою або без неї. Якщо придбано виріб із компресором, потрібно стелити його осередками або балонами догори, після чого розташувати повітровідвідні трубки в ногах користувача. Якщо в моделі не передбачена система обдування, то накрийте матрац простирадлом або пелюшкою. Компресор дає змогу налаштувати потрібний тиск у відсіках. Для того, щоб перевірити, чи достатньо він накачаний, злегка натисніть на нього або проведіть двома пальцями між матрацом і ліжком, на яке він постелений. Якщо пальці проходять дуже легко, варто збільшити тиск, якщо насилу - виріб перекачано. Оптимально, якщо матрац досить пружний, однак при цьому рука вільно проходить між ним і ліжком.
Здійснювати чистку рекомендується в надутому стані матраца, використовуючи м'яку тканину, змочену в мильному розчині або розчині 10% гідроксиду натрію. Виключаються будь-які хімічні засоби на спирту або барвниках, оскільки це може зіпсувати поверхню. Компресор бажано просто злегка протерти вологою тканиною, не більше двох разів, відключивши пристрій від мережі. Якщо виріб потрібно заховати, здуйте протипролежневий матрац, згорніть його балонами або комірками вниз, починаючи з ножного відділу.