Види та особливості протипролежневих матраців
Матрацні вироби медичного призначення купують у госпіталі, будинки для людей похилого віку, санаторії та пансіонати і, звісно ж, удома, де утримують пацієнта, який не ходить. Головне призначення цих пристосувань - створення оптимальних умов для комфортного сну і відпочинку користувача, а також перешкоджання виникненню застійних процесів у м'яких тканинах, тобто профілактика пролежнів. Сучасна медицина має у своєму розпорядженні різноманітні моделі антипролежневих матраців, які підбираються під індивідуальні параметри хворого.
Як поділяються протипролежневі матраци
За принципом роботи такі вироби поділяються на два види: статичні та динамічні. До останньої категорії належать комірчасті та балонні моделі з компресором. Компресор потрібен для наповнення відсіків матраца повітрям, чи то комірки, чи то балонні сегменти. Це сприяє перепадам висоти виробу, що надає постійний масажний ефект на зони тіла людини, яка лежить, а також забезпечує постійний повітрообмін для шкіри. Зазвичай компресори можна запрограмувати на постійне накачування секцій матраца, з певною періодичністю, наприклад, різні частини матраца накачуються через кожні 5-10 хвилин. Компресор - доволі корисна складова протипролежневих матраців, адже він забезпечує постійне наповнення секцій повітрям, працюючи водночас практично безшумно і споживаючи мінімум електроенергії.
А якщо виріб пошкодився, достатньо купити новий протипролежневий матрац, без компресора. Покриття таких виробів виготовлено з полівінілхлориду, гіпоалергенного, вологовідштовхувального матеріалу, стійкого до перегрівання і такого, що вирізняється тривалим терміном служби. Як альтернативу, можна вибрати модель з прогумованим покриттям, а більш прогресивні моделі покриті мікроперфораціями, нанесеними за допомогою лазера. Так краще здійснюється циркуляція повітря і терморегуляція, що особливо важливо для повністю знерухомлених пацієнтів.
До окремої категорії належать т.зв. медичні матраци, виготовлені з піноматеріалів. Вони не оснащені компресорами і мають в'язко-пружну структуру. Характерною особливістю подібних виробів є повторення контурів тіла користувача і фіксація його положень. Це перешкоджає тертю шкіри, а матеріал водночас підлаштовується під температуру тіла, вбирає вологу і забезпечує циркуляцію повітря завдяки пористій структурі. Таким чином, пацієнт лежить ніби на повітряній подушці, а на зони тіла не чиниться тиск, через який виникають пролежні. Для бактерицидного ефекту поверхню таких моделей оброблено іонами срібла. Такі вироби призначаються більше для тимчасово нерухомих пацієнтів:
- постраждалі після травм
- особи, змушені дотримуватися тривалого постільного режиму
- люди з обширними опіками
- які проходять реабілітаційний період після важкої операції
Матраци з компресором
Ніздрюваті протипролежневі матраци - один із найпопулярніших різновидів подібних пристосувань, тому що мають низку переваг: зручні, відносно доступні, легкі за вагою, прості в догляді та використанні. Це найбільш оптимальний варіант саме для профілактики пролежнів. Такий матрац рівномірно розділений на ромбоподібні, прямокутні або квадратні комірки, які надуваються компресором у шаховому порядку. Це забезпечує приплив крові до зон ризику виникнення пролежнів, а також додатково здійснюється ортопедичний ефект для спини. Варто зауважити, що така модель підходить не всім. Наприклад, людям із великою вагою, пацієнтам із пролежнями, що вже утворилися, краще віддати перевагу моделі балонного типу, який також наповнюється повітрям завдяки компресору, проте має свої властивості.
На відміну від комірчастих моделей, секції балонного матраца наповнюються повітрям не в шаховому порядку, а по черзі, тобто перепади висоти відбуваються хвилеподібно, що сприяє рівномірному розподілу ваги пацієнта і масажу тіла. Секційний протипролежневий матрац із компресором має свої переваги:
- він міцніший
- витримує більше ваги
- його простіше відремонтувати, просто замінивши пошкоджену секцію
- сприяє не тільки профілактиці, а й лікуванню пролежнів
- довший термін служби
Тому і за ціною вони, як правило, дорожчі. Однак лікарі-реабілітологи та ортопеди рекомендують купити протипролежневий матрац із компресором комірчастого типу як допоміжний засіб лікування пролежнів і трофічних виразок.
Енергонезалежний матрац: властивості та особливості
Не можна не згадати ще один вид протипролежневих матраців - енергонезалежний комірчастий матрац від пролежнів. Суть такого виробу полягає в тому, що комірки в ньому взаємопов'язані та наповнюються повітрям самостійно. При цьому матрац повністю повторює контури тіла пацієнта і також дає змогу шкірі дихати. Це своєрідна гібридна модель медичного, статичного і пористого матраца і застосовується також для лікування пролежнів на початкових стадіях. При цьому, на відміну від секційних моделей, такі пристосування здатні витримувати вагу до 300 кг. Однак це один із найдорожчих різновидів засобів для профілактики пролежнів.
Додатково до лікувально-профілактичних матраців нерідко купують протипролежневі подушки, які стелять на сидіння або стілець, або підкладають під голову пацієнта, оскільки потилиця теж входить у зону ризику утворення патології.
Для догляду за виробом, незалежно від того, яку модель Ви обрали, в медичних магазинах завжди можна придбати додаткові аксесуари та витратні матеріали: чохли, подушки, компресори, набори для ремонту матраца. Тож будь-яка модель протипролежневого матраца може прослужити довго і подарувати пацієнту відчуття комфорту та затишку, захистивши від пролежнів.